Proces hydrodynamicznego czyszczenia oraz płukanie układów olejowych stosowany jest m.in. do czyszczenia układów olejowych turbin
Wydajność oraz niezawodność układów olejowych maszyn zależy w dużej mierze od stopnia czystości oleju i instalacji. Usuwanie zanieczyszczeń, takich jak produkty starzenia się oleju, rdza i opiłki metalu ma na celu zmniejszenie zużycia łożysk, przekładni oraz uszczelnień, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów napraw oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracy. Czyszczenie hydrodynamiczne orazpłukanie układów olejowych pozwala osiągnąć klasę czystości oleju i instalacji zgodną z wytycznymi obowiązującymi dla czyszczonego układu.
Proces czyszczenia jest podzielony na trzy (3) etapy:
Hydrodynamiczne czyszczenie wewnętrznych powierzchni układu olejowego za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem.
Odpowiednie zestawienie ciśnienia wody i wysokociśnieniowego osprzętu czyszczącego pozwala na odspojenie wszelkich szlamów, żywic, rdzy, produktów korozji, a także innych zanieczyszczeń, w tym tych związanych z montażem (szlaka spawalnicza, krople spoiwa, opiłki po szlifowaniu itp.). Czyszczona jest cała powierzchnia wewnętrzna układu olejowego, tj. wszelkie rurociągi, zbiorniki, kartery łożyskowe, chłodnice, obudowy filtrów itp. Czysty i osuszony rurociąg zostaje zabezpieczony antykorozyjnie do czasu jego montażu mgłą olejową rozpyloną na całej jego długości. W ten sposób zapobiega się inicjacji procesu korozji.
Płukanie układu olejowego olejem przeznaczonym do eksploatacji przy jednoczesnej jego filtracji.
W celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń wymusza się przepływ turbulentny oleju przez układ. Pełnoprzepływowe płukanie odbywa się za pomocą agregatu pompowo-filtracyjnego o bardzo dużej wydajności. Przed łożyskami i siłownikami wykonane są obejścia (tzw. by-passy). W czasie płukania olej przepływa przez filtry absolutne. W tym czasie poddawana jest kontroli klasa czystości oleju w celu określenia skuteczności procesu. Badania wykonujemy na miejscu automatycznymi licznikami cząstek, zintegrowanymi w konfiguracji układu pompowo-filtrującego. Proces płukania uznaje się za zakończony w chwili, gdy spełnione są zadane kryteria (klasa czystości i brak obecności cząstek powyżej określonej wielkości w różnych punktach układu olejowego).
Bocznikowe dofiltrowanie oleju po montażu układu – zarówno przed, jak i w trakcie jego rozruchu.
Doczyszczenie układu odbywa się za pomocą pomp olejowych maszyny przy równocześnie pracującym agregacie pompowo-filtracyjnym podłączonym bocznikowo do głównego zbiornika olejowego. Proces ten ma na celu usunięcie zanieczyszczeń pomontażowych z układu olejowego. Gdy zadana czystość oleju w całym układzie olejowym jest osiągnięta – maszyna jest gotowa do eksploatacji.
Proces hydrodynamicznego czyszczenia oraz przepłukiwania układów olejowych stosowany jest m.in. do czyszczenia układów olejowych turbin.